X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
1389/11/21
پشت بام در فرهنگ عامه تهرانی ها

پشت بام در زندگی تهرانی ها اهمیت فراوان و جایگاه مهمی دارد! تهرانی ها روی پشت بام می خوابند، روی پشت بام عاشق می شوند و روی پشت بام حضرت عزرائیل را ملاقات می کنند. پشت بام در فرهنگ عامه تهرانی ها جایی ست بسیار بالاتر از سقف خانه های شان! آن ها روی پشت بام فوتبال بازی می کنند، روی پشت بام همسایه به پیک نیک می روند و روی خرپشتک، آدم برفی می سازند. پشت بام هم چنین محلی است برای دود کردن یک نخ وینیستون دور از چشم پدر! که این نقش پشت بام در فرهنگ تهرانی ها به مراتب مهم تر است از نقش پشت بام در خشک کردن لباس های زیرشان.

تهرانی ها از دیرباز و قبل از حمله ی مغولان!!!! از پشت بام برای انجام فعالیت های سیاسی استفاده فراوان می کرده اند! از سال های دور کسانی که خیلی دل و جرات رفتن به خیابان ها را نداشته اند از روی پشت بام برای حکومت حواله می کشیده اند.

پشت بام علاوه بر این که محل خواب دنجی برای تهرانی هاست، محلی است برای تخلیه هیجانات جسمانی دوران نوجوانی شان!! پشت بام مورد علاقه کفتربازهای اصیل تهرانی نیز هست.

هم چنین تهرانی ها از پشت بام برای گذاشتن قرارهای رومانتیک!!!!! هم استفاده می کنند. پشت بام برای مذهبیون تهران مکانی است بی سقف برای راز و نیاز با پروردگارشان. 

   فرهنگ لغت مختصر و فشرده یک جلدی معین ام پشت بام را این گونه تعریف کرده است: آخ خ خ ...شرمنده! اسباب کشی داریم! کتاب هام همه تو کارتون بسته بندی شده!